Vltava

Milovaná kapela v plné síle. S kytaristou Peterem Binderem a novými písněmi i kultovními hity.
Marx, Engels, Beatles, kapitán Pejsek a prasátko co chce podrbat, totiž nedávno k nadšení fanoušků nahlásili návrat.
Pražská skupina obnovila činnost, vydala nové album Komedianti se vracejí domů a oprášila písně s nimiž kdysi rozdávala radost a veselí až z toho i samotní bozi odmítali zestárnout.

„Pořád jdeme po písničce a jdeme po ní jako vlci po jehňátku,“ říká šéf Vltavy, kytarista, zpěvák, skladatel a pábitel Robert Nebřeský.

Jednu ze svých posledních skladeb Vltava nazvala Všechno prohrát, jít a pohoda. Nic takového ale ve skutečnosti neplatilo: když se Vltava v roce 2003 rozešla, považovali ji všichni za vítěze a pohodu mohla rozdávat. Smutek však neznal mezí. Takových skupin na pomezí rockového kabaretu a cirkusové dechovky s ďábelsky vypointovaným humorem nemálo podobnému spřízněnému divadlu Sklep u nás moc neexistovalo; vlastně žádná podobná, která by s originalitou sobě vlastní nasadila do repertoáru znělku seriálu o majoru Zemanovi.

Založil ji v roce 1986 kytarista, zpěvák a autor textů Robert Nebřeský – ano, ten brýlatý pedant z televizních reklam na jogurty a desátník Kohák z úspěšného válečného filmu Tobruk.

Vltava – původně se měla jmenovat Bítlz – natočila čtyři vynikající alba a originálně nevšední hudbu na nich kdysi výstižně shrnul hudební publicista Vojtěch Lindaur: „Uchvacuje zemanovskou parodií, láskou k instrumentaci swingových kavárenských orchestrů a twistových a beatových skupin, k trampské a vodácké romantice – a zároveň její ironizací, jednou provždy stvrzenou Robertovou schopností vymyslet textovou hlavu a s dokonalou surrealistickou obrazností a jazykovou vynalézavostí ji rozvinout s touhou být okouzlujícím Kristiánem i neohroženým kapitánem“.

Dnešní sestava Vltavy stojí na veteránech – Nebřeský, Martin Vajgl (bicí) a František Svačina (klávesy) – a nováčcích – Tomáš Uhlík (baskytara) a Peter Binder (kytara).

Na Jazzinci přijde chvíle, kdy Robert Nebřeský znovu pozvedne k výšinám svůj hlas a počne snít o blanokřídlém výtahu co u něho přistál lodí a kočce, co má na tlapkách eskyma.
Ještě předtím, jak je jeho zvykem, ale zvolá: “Dámy a pánové, Vltava beat, Česká republika.“

web