Grand Pianoramax

Ohnivý funky jazz švýcarského klavíristy a hráče na syntezátory Leo Tardina.

Bývalého spoluhráče Erica Truffaze nebo Roy Ayerse doprovází krajan, explozivní bubeník Dominik Burkhalter a několikanásobný vítěz národní americké slam poetry, raper a beat boxer Black Cracker, známý od Bunny Rabitt a CocoRosie.

Jinými slovy, na Jazzinec se valí hvězdy současného světového post jazzu přesahujícího do art rocku, minimalismu a experimentálního hip hopu.

„*Uzavírat se do žánrů a stylů v dnešní době nedává moc smyl,*“ říká Leo Tardin, vítěz klavírní soutěže jazzového festivalu v Montreux.

Pochází ze Ženevy, ale přes deset let žil v New Yorku a spolupracoval s těmi nejlepšími jazzmany dneška.
O Leo Tardinovi se dokonce píše, že volí podobné zvuky jaké kdysi zpopularizovali Herbie Hancock, Pink Floyd a The Who, zatímco jeho útoky na klávesnici piana připomínají ranné Einsturzende Neubauten nebo Diamandu Galas. Snad právě z toho důvodu Grand Pianoramax na společné turné po Spojených státech přizval saxofonista Maceo Parker hrající podobným stylem: po nás potopa.

Také Grand Pianoramax dokáží z posluchačů svléct kůži zaživa nebo jim minimálně umožnit pořádně prošlápnou během koncertů boty svým ďábelským drajvem a naprostou výjimečností. Proto se mohli představit na dost exkluzivním místě: veletrhu SXSW v texaském Austinu.
„*Potkal jsem ho v New Yorku a hned si řekl, tenhle chlap potřebuje pomoc*,“ vzpomíná na setkání se švýcarským klávesistou raper Black Cracker.
Pod vlastním jménem Celena Glenn se řadí mezi nejvýznamnější newyorské černošské básníky posledních let, jako Black Cracker k vyhledávaným hip hopovým producentům. S přítelkyní Melisou Rincon vytvořil vyhlášené alternativní elektronické duo Bunny Rabbit a pro freak folkové CocoRosie se stal nepostradatelným beatboxerem. Takže hvězda nezávislé hudební scény první velikosti.

Alba Grand Pianoramax se takřka přes noc proměnila ve vyhledávané jazzové artefakty. Poslední Smooth Danger natáčeli v Bombaji, Paříži, Londýně a v podzemí bývalého berlínského vojenského bunkru pod státním rádiem. Nahrávku masteroval Shawn Joseph, spolupracovník Portishead.
„*Tam byly tak dlouhé chodby, že jsme si mysleli, že budeme muset jezdit na záchod skútrem. Ale to prostředí dodalo naší hudbě další rozměr, neuvěřitelnou temnou berlínskou atmosféru*.“

Předpoklad, že se Grand Pianoramax zařadí mezi letošní hvězdy Jazzince je velmi vysoká

web:

My Space:My Space: