Susheela Raman

Extatická cesta do srdce indické hudby a post-rockové voodoo s fantastickou indicko-britskou zpěvačkou, jednou z největších současných hvězd world music.

Zpívá klasické indické písně jako Billy Holiday s Janis Joplin dohromady,“ napsali o Susheele Raman po nominaci na britskou cenu Mercury Prize za debutové album Salt Rain, vyhlášené zároveň magazínem fRoost nahrávkou roku 2001. Získala rovněž prestižní cenu BBC World music Nováček roku 2002.

Hlas Susheely Raman je považován za div světa. Má osobitý cit pro kontrast, z navršených protikladů umí namíchat jemně hojivou mast budící dojem, jako by ji pouze sebrala ze země. Když se v roce 1997 v Londýně setkala s manželem, kytaristou Samem Millsem, prohlásil o ní: “Okamžitě mě uhranula osobním magnetismem a svou uměleckou ctižádostí.“
Dohromady je dal zřejmě Bůh hudby. Rozumějí si takřka ve všem, zjevně nejvíc v napojování indické hudby na rozdílné kultury, jimiž do okamžiku, než se setkali, prošli. Bývalý kytarista anglické avantgardní skupiny 23 Skidoo o to usiluje už od 80. letech: procestoval Japonsko, Bangladéš, vystudoval antropologii a patří k elitním producentům vydavatelství Petera Gabriela Real World.

Susheela se narodila před devětatřiceti lety v Londýně. Rodiče ovšem pocházejí ze státu Tamilnadu, ležícím v jižní Indii na pobřeží Bengálského zálivu a kultura drávidských Tamilů pro Susheelu vždy představovala důležité pojítko s dávnou vlastí od které se nikdy neodpojila.
Kultura musí být neustále v procesu transformace. Držím se hudby mých předků, ale nejsem posedlá myšlenkou autenticity. Pracuji se starými poklady, ale používám nástroje a zvuky dnešní doby. Toužím po dobrodružných, zároveň však přístupných a bezprostředních písních utkaných z mnoha kulturních pramenů, které by klasickou indickou hudbu dobarvily a zároveň by v ní vykrystalizovaly do své přirozené krásy, tvrdí Susheela Raman.

V loňském roce vydala své nejuhrančivější, do indické hudby nejhlouběji ponořené, totálně svádivé album Vel.
Máme se s ním prý uvolnit, těšit z lásky a nenechat se vyvést z míry, když na nás bude mířit vel, magický oštěp boha války Muruguna, patrona Tamilů.

Na předchozích třech albech – poslední 33 1/3 naplnila covery Hendrixe, Dylana, Cpt.Beefhearta nebo Throbbing Gristle – pracovala s indickými podněty bez úmorné okázalosti, nicméně do kontextu své hudby je zasazovala slyšitelně. Vyvážený mix tamilských hudebních tradic s evropskými zkušenostmi, příchutí popsoulu a experimentálního přístupu Sama Millse riskantně doplňovala mručením skupiny Yat-Kha, západoafrickou korou, flamenkovým klavírem a bubnováním Tony Allena.

Do Tamilnadu, jezdí studovat zpěv, historii a klasickou hudbu už dlouho, nedávno tam ale strávila dva roky: v chrámech, na ulicích a v soukromí s extatickými zpěváky a bubeníky mystického hinduismu bhakti. Nechala se unést qawwali z Rajasthanu i úchvatnou tradicí devadasis: v hudbě, tanci, rituálních obřadech a umění vzdělaných a uctívaných božích opatrovnic sloužících ve svatyních, na dvorech a v soukromí také jako prostitutky.
Na albu Vel vyzývá Susheela Raman k tranzu a osvobození od mysli rytmicky pohlcujícími, doslova elektrizujícími skladbami.
„K Raise Up mě inspirovaly zkušenosti z duchovní hudby Tamilů. Znamená to přijmout svůj život, dostat se mimo tělo a pocítit svou vnitřní sílu.“

Se Samem Millsem explodují na strhujících koncertech v silném poutu s tamilskými hudebníky do vířivých tanců a meditací. Bezpříkladně intenzivní zážitek ale nevychází ze soustředěného poslechu jakéhosi vysokého umění spojovaného s klasickou indickou hudbou, ale z postupně narůstající, spalující frenetičnosti.

Názor Susheely Raman, že s něčím takovým by se předtím neodvážila vystoupit na veřejnosti, protože řídit takovou hudbu bez vnitřního přesvědčení, že její filosofii dokonale rozumíte prostě nejde, nepřímo potvrzují zprávy z loňského festivalu WOMAD. Z mnoha recenzí vyplynulo, že zpěvaččin koncert patřil k absolutním vrcholům i z toho důvodu, že s kapelou dosáhla naprostého souznění.

„Žije s námi v Anglii, ale jenom fyzicky, vším ostatním už patří do Tamilnadu. Byli jsme svědky hudebního obřadu a Susheela v plášti připomínala čarodějnici,“ napsali v Guardian.

Web: http://www.susheelaraman.com/

My Space: http://www.myspace.com/susheela.raman

You Tube: