ONDŘEJ ŠTVERÁČEK a BRIAN CHARETTE QUARTET

Český saxofonista, co má za vzor Johna Coltraena s americkým klávesákem a hráčem na hammondky nominovaným na Grammy nabídnou jazz s energií jakou u nás uslyšíte jen výjimečně a pod heslem: uvolni se a hraj podle sebe.

Štveráček užívající si podle svých slov život, jak jinak, než s jazzem, vystupuje doma s Big bandem Gustava Broma, v Saxtetu Štěpána Markoviče, ale i s Davidem Dorůžkou nebo Jaromírem Honzákem. Vyslyšel ale i jazzové výzvy ze zahraničí od Jerry Bergonziho, Dave Liebmana, George Mraze a Dennise Rowlanda.

S vlastním kvartetem natočil předloni velmi ceněné, na cenu Anděl nominované album What's Outside, o kterém hudební publicista Lubomír Dorůžka napsal: Dokazuje, jak široký je stylový a náladový rozkmit naší třicátnické generace. Proti rozšířené tuzemské verzi umírněné a snad i trochu zasněné kompoziční a zvukové škole proslulého mnichovské vydavatelství ECM přináší skutečnou explozi energie a vzrušení. Nade vším se vznáší bouřlivácký ideál Johna Coltrana, avšak Štveráček vyjmenovává mezi těmi, kdo na něj zapůsobili, téměř sedm řádek tvůrčích osobností – od swingu až k dnešnímu jazzu. A na jeho hře je to také slyšet.

Pro pořádek, kdo do těch řádek podle Štveráčka patří: „Kromě Johna Coltranea poslouchám spoustu dalších velikánů jako jsou Wayne Shorter, Joe Henderson, Sonny Rollins, Dexter Gordon, Ben Webster, Lester Young, Coleman Hawkins, Charlie Parker, Miles Davis, Freddie Hubbard, Joe Lovano, Marcus Strickland a stovky dalších, nejen saxofonistů.“

Newyorský hráč na hammondky Brian Charette vystupuje v Čechách dost často s Laco Deczim a tak přátelství a spolupráci se Štveráčkem nemuseli navazovat nějak krkolomně.
Vášnivý šachista a bojového umění kung fu patří k prominentním muzikantům a vyhledávají ho proto nejen jazzmani: písničkáři Joni Mitchell a Rufus Wainwright, funky a soulová zpěvačka Chaka Khan nebo kanadská popová hvězda, Grammy oceněný zpěvák Michael Buble.
Brian Charette ale ze všeho nejradši prý natáčí vlastní jazzová alba.

Na Jazzinci oba sólisty doprovodí Štveráčkovi stálí slovenští spoluhráči, slovy Lubomíra Dorůžky, „řádně rozčepejřená rytmika“, kontrabasista Tomáš Baroš a bubeník Marián Ševčík.

Web: http://kungfugue.com/live/

My Space: http://www.myspace.com/…tveracekband