28. 12. 2012

Rafal Sarnecki Trio + NajPonk Trio - 17.1.2013

Rafal Sarnecki Trio (PL)

Kapela nejlepšího polského jazzového kytaristay a skladatele.

Rafal Sarnecki – původem z Varšavy, je jazzový kytarista a skladatel žijící dnes již v New Yorku.
Svoji brilantní hudební kariéru zahájil v roce 2002 po vítězství v mezinárodní jazzové kytarové soutěži “Guitar City”. Když se v roce 2005 stěhoval do USA, měl v rodném Polsku již pověst jednoho z nejkreativněj­ších hudebníků nastupující mladé jazzové generace. Byl tehdy médii označován jako “čerstvý vítr a velká naděje polského jazzu”. Například jeho dávný spoluhráč Pawel Kaczmarczyk o něm říká: “Rafal je opravdový génius jazzové kytary,”
V roce 2005 získal Sarnecki stipendium v prestižním hudebním programu na New School University na Manhattanu, kde v roce 2008 absolvoval. O dva roky později pak ziskal magisterský titul na The Queens College, taktéž v New Yorku. Během sedmiletého působení na newyorské hudební scéně si zahrál s takovými hvězdami jako jsou Ben Wendel, John Escreet, Colin Stranahan a Dana Hawkins. Rafal se též pravidelně a každoročně vrací do Evropy, vystupoval i v Izraeli a má za sebou též opakovaná turné na východním i západním pobřeží Spojených států.

Rafal Sarnecki nahrál jako lídr dosud jen dvě CD. Debut Song From a New Place (Písně z nového místa, 2008) byl nominován v roce 2009 na cenu Fryderyk, což je polská obdoba našich Andělů. Druhé album, The Madman Rambles Again (Šílenec se znovu prochází, 2011) bylo již natočeno u amerického labelu „Fresh Sound Records v edici New Talent. Listina umělců, kteří nahrávali pro toto prestižní vydavatelství, obsahuje mimo jiné jména jako Brad Mehldau neboKurt Rosenwinkel.
Dave Sumner z All About Jazz vybral album mezi tucet nejzajímavějších desek natočených v roce 2011 (dle redakčního výběru) a časopis Hi – Fi je dokonce zařadil mezi pět vůbec nejlepších jazzových alb roku !!!
V současnosti Rafal hraje své skladby s množstvím seskupení a v různých nástrojových obsazeních. Jeho evropské trio tvoří kromě něj Wojciech Pulcyn na kontrabas a Paweł Dobrowolski na bicí. Styl tria lze popsat jako moderní jazz s delšími, tvořivými a klidnými pasážemi, osvěžený postupným rozvíjením melodických motivů, zároveň ale i rozrušovaný nepravidelnými rytmickými vzorci. Prostě vybrané hudební lahůdkářství servírované na stříbrném podnose !!!

NajPonkTrio (CZ)

Klávesista Jan Knop je nepřehlédnutelnou postavou současného tuzemského jazzu, který vedle svého talentu má v sobě i vzácné, přirozené cítění swingového rytmu a bluesové nálady.

Jeho trio bylo mnohokrát zvoleno Kapelou roku v anketě České jazzové společnosti.
Za své první sólové album Going It Alone získal v v anketě časopisu Harmonie titul „Jazzová nahrávka roku“. Druhé sólové album Just About Love obdrželo prestižní cenu Anděl 2001 v kategorii Jazz & Blues. A vloni získal dalšího Anděla za mezinárodní desku It’s About Time. Tu nahrával v New Yorku spolu s varhaníkem Ondřejem Pivcem a bubeníkem Gregory Hutchinsonem.

Na Jazzinci hrál před deseti lety, teď přijede v novém triu (Taras Voloschuk – kontrabas a Tomáš Vokurka – bicí) – a hrát bude překvapivě a mimořádně na Rhodes Fender piano.
Uslyšíme přímočarý jazz vycházející z bluesové tradice a swingového rytmu. V různorodém repertoáru tria nalezne posluchač reinterpretace známých, či méně známých standardů ale také songy The Beatles a další překvapení…

Životopis Jana Knopa

Hře na klavír se věnoval od dětství a velmi záhy propadl jazzové hudbě.
V 18ti letech založil své první trio a od roku 1992 se začal objevovat na jazzových nahrávkách. O tři roky později následovalo vítězství v mezinárodní soutěži jazzových pianistů v Ostravě, na jehož základě jej Český rozhlas přizval ke vzpomínkovému projektu na významného pianistu a skladatele „Tribute to Thelonious Monk“. Od 90. let patřil se svou kapelou, ale také jako sólista, k nejžádanějším na domácí scéně.
Mezi hráče, se kterými za své dosavadní kariéry vystupoval a spolupracoval, patří Janusz Muniak, Dave Liebman, Piotr Baron, Osian Roberts a George Mraz. Ať už sólově nebo v triu Najponk vystupuje na jazzových festivalech od ruského Novosibirsku až po západoanglický Cheltenham, mezi jeho angažmá patří i prestižní A Trane Jazz Club v Berlíně. Jeho trio bylo mnohokrát zvoleno kapelou roku, poprvé v roce 1998 v anketě České jazzové společnosti.
Za své sólové album“Just About Love“ dostal prestižní cenu Anděl 2001 v kategorii Jazz & Blues. Album „Going It Alone“ bylo vyhodnoceno roku 1999 v anketě časopisu Harmonie jako deska roku.
Najponk, známý jako sběratel jazzu s encyklopedickou znalostí prakticky všeho, co se jazzu týká, je považován za jednoho z největších českých znalců jazzové tvorby 50. a 60. let. V letech 2002–2005 vyučoval historii jazzu na VOŠ Jaroslava Ježka. Od roku 2011 pravidelně připravuje jazzové pořady pro Český rozhlas.
Jeho diskografie čítá 11 titulů: od sólových alb ověnčených mnoha cenami, přes nahrávky NajponkTria až po nejrůznější jazzová uskupení. Najponkovo album It´s about time, natočené v triu v roce 2009 v New Yorku opět získalo cenu Anděl 2010. V roce 2012 vyšlo ve vydavatelství ANIMAL MUSIC cd s názvem The Real Deal a zatím posledním, opět triovým, titulem je Live at the Office vydané v japonském vydavatelství GATS PRODUCTIONS.

Získané ceny:

Cena Karla Velebného, 1998
Cena Harmonie– deska roku, 1999 za sólové album Going it alone
NajponkTrio – česká jazzová skupina roku, 1999
Cena Harmonie– deska roku, 2001 za sólové album Just about love
Cena „Anděl” 2001 v kategorii jazz & blues za sólové album Just about love
Cena „Anděl” 2010 v kategorii jazz & blues za CD It´s about time