02. 12. 2012

Harry Waters - opět poprvé v Trutnově

Harry Waters má Trutnov rád.

Letos si ho vybral jako místo, kde zahájí své české tour. A navíc i sám rozhodl o termínu vystoupení – zvolil 17. listopad.

Oproti původně anoncovanému složení jeho českého bandu došlo ke dvěma změnám. V platnosti zůstal kontrabasista Jan Greifonen (Petra Ernyei Quartet, Jan Smigmator, J.J. Jazzmen), kterého doplnili saxofonista Jan Pospíšil (TOP Dream Company, Pražský Synkopický Orchestr), a bubeník Oliver Lipenský (Jan Steindörfer Quartet, Erika Fečová, Pitch Bender).
Tito velmi mladí hráči (oběma bylo jen lehce přes dvacet) ukázali, že jazz je hudbou, kde věk nerozhoduje. Technicky byli dobře připravení, ale hlavně dokázali v standardech velmi dobře reagovat a desetiminutové skladby tak nebyly jen nudnou sólistickou exhibicí.

Kromě řady standardů zahráli i jednu Watersovu autorskou skladbu.

A to nejzajímavější – tito muzikanti se na pódiu poprvé potkali necelé tři hodiny před začátkem koncertu. Zkusili si zahrát témata standardů a asi jednu či dvě celé věci. A to bylo vše.
Výsledek na podiu ale vypadal, jakoby spolu měli již něco odehráno – ne moc, bylo to ještě syrové, ale nikdo by nevěřil, že spolu hrají poprvé a v podstatě bez zkoušky. Čeští muzikanti po boku velké hvězdy obstáli. A je nakonec moc dobře, že hráli úplně noví mladí hráči a ne už protřelí a zkušení muzikanti. Díky nim měl večer ještě další rozměr a šťávu.

Den před jazzincovým koncertem slavil s rodinou v Londýně své 35. narozeniny.
A v Trutnově dostal dárečky – např. dort jako klavír od jedné členky Pink Floyd fanclubu.